Telefon
WhatsApp
NVIDIA ve AMD’den dizüstü bilgisayarlara yeni özellik!
HP Victus 16-D1047NT

Yapay zeka alanında gelişmeler COMPUTEX etkinliğiyle hızlandı. NVIDIA ve AMD, Microsoft’un Qualcomm işlemcili laptoplar için duyurduğu yapay zeka destekli Copilot Plus özelliklerini içeren oyun laptoplarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

NVIDIA, COMPUTEX etkinliğinde Asus ve MSI tarafından piyasaya sürülecek ve Copilot Plus PC özelliklerini içerecek RTX AI PC laptoplarının yolda olduğunu duyurdu. Peki bu bilgisayarlar ne gibi avantajlara sahip olacak?

NVIDIA bir blog yazısında, “ASUS ve MSI’ın yeni duyurulan RTX AI PC dizüstü bilgisayarları GeForce RTX 4070 GPU’lara ve Windows 11 AI PC özelliklerine, güç tasarruflu çip üzerinde sistemlere sahip” ifadelerini kullandı. Sonra da bu laptopların AMD’nin en yeni Strix CPU’larıyla geleceğini doğruladı.

Bununla birlikte NVIDIA, AMD işlemcili ilk Copilot Plus PC’lerin piyasaya çıktığında Microsoft’un yapay zeka özelliklerini içermeyebileceğini söyledi. Ayrıca Windows 11 AI PC’lerin kullanıma sunulduğunda Copilot+ PC deneyimlerine ücretsiz bir güncelleme alacağını söyledi.

Bu da Microsoft’un Recall ve yapay zeka destekli diğer Windows özelliklerini AMD çiplerinde piyasaya sürmeye hazır olmayabileceğini veya 18 Haziran’da piyasaya sürülecek Windows on ARM Qualcomm işlemcili donanımlar için bir süreliğine ayrıcalıklı olabileceğini düşündürüyor.

NVIDIA ayrıca laptoplarda yapay zeka destekli görevler için bir tür mücadele içinde. Microsoft, yapay zeka modellerini NPU’lara taşımaya devam ederken, NVIDIA da GPU’larını PC’deki bu yapay zeka savaş alanında faydalı hale getirmek için kolları sıvadı. RTX AI laptopları sloganıyla GPU’larının bir NPU’dan daha ağır yapay zeka iş yüklerini çalıştırma kapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

 

Hatta haziran ayında model özelleştirme, optimizasyon ve dağıtım için araçlar ve SDK’lar içeren bir RTX AI Araç Seti piyasaya sürüyor. Bu araçlar, Meta’nın Llama 2 modeli gibi bir şeyi alıp çok daha az VRAM gereksinimiyle ve daha yüksek performansla çalışacak şekilde optimize edecek.

Ek olarak NVIDIA, Windows 11’e entegre edilen temel yapay zeka modelleri üzerinde Microsoft ile iş birliği yapıyor. Konuyla ilgili de “İş birliğimiz uygulama geliştiricilere Windows Copilot Runtime tarafından desteklenen cihaz üzerinde çalışan geri alma artırılmış oluşturma (RAG) yeteneklerini mümkün kılan GPU hızlandırmalı küçük dil modellerine (SLM’ler) kolay uygulama programlama arabirimi (API) erişimi sağlayacak” dedi.

Microsoft, Windows Copilot Runtime’ı geçen ay Build’de duyurdu ve NVIDIA, RTX GPU’ları kullanarak yapay zeka modellerini hızlandırma çalışmalarının bu yılın ilerleyen zamanlarında geliştirici önizlemesi olarak yayınlanacağını söyledi.

 

Microsoft’un Windows Copilot Runtime’ı ise geliştiricilerin uygulamalarına yapay zeka destekli özellikler eklemelerini kolaylaştırmak için tasarlandı. Tüm bunlar, bu özellikleri hızlandırmak için NPU donanımına ve NVIDIA’nın GPU’larına dayanıyor.

NPU’lar şu anda 40 TOPS seviyesinde olduğundan ve NVIDIA’nın PC GPU’ları yapay zeka için 1000 TOPS’den fazlasını kaldırabildiğinden geliştiricilerin burada düşünmesi gereken performansta bazı büyük farklar var.

Zira NPU’lar daha küçük modeller ve dizüstü bilgisayarlarda yüksek güç verimliliği için tasarlandı. Ancak GPU’lar pil ömrünün önemli olmadığı PC masaüstü bilgisayarlarda daha yüksek performansla daha büyük modelleri ele almakta iyi bir iş çıkarabilir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Worldef

Reklam

FLORYA

Anket

Ofisgo1111
Ofisgo2222

E-Bülten Aboneliği