Telefon
WhatsApp
Çin, ilk tamamen yerli süper bilgisayarını üretti!
HP Victus 16-D1047NT

Süper bilgisayarlar, dünyadaki en hızlı bilgisayarlar olarak adlandırılıyor. Çok büyük miktarda veri üzerinde çok hızlı işlem yapabilirler. Karmaşık bilimsel hesaplamalar, hava durumu tahmini, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi çeşitli uygulamalarda kullanılıyor. Çin de bu konuda çok önemli bir adım attı. İşte ayrıntılar…

Çin, tamamen yerli süper bilgisayarını hizmete aldı!

China Telecom, tamamen yerli üretim olan bileşenler ve teknolojiyle yapılan ilk süper bilgisayarını üretti. Central Intelligent Computing Center (Merkezi Akıllı Hesaplama Merkezi) süper bilgisayarı, yapay zeka için tasarlandı. Trilyonlarca parametreyle büyük dil modellerini eğitebildiği belirtiliyor.

çin süper bilgisayar

Çin, daha önce de yerli donanım ve yazılıma sahip süper bilgisayarlar üretti. Ancak tamamen yerli üretim bir bilgisayar ülkenin teknoloji sektörü için önemli bir gelişme olacak nitelikte. Süper bilgisayarın hızı ve donanım özelikleri hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Çin süper bilgisayarında kullanılması muhtemel donanımlar

Süper bilgisayarın içinde ne olabileceği ile ilgili tahminlerde CPU kısmında yerli sunucularda kullanılan Zhaoxin’in KaiSheng KH-40000 sunucu CPU’larını kullanabilir. Loongson’un 32 çekirdekli 3D5000’i ve Phytium’un 64 çekirdekli Feiteng Tengyun S2500’ü gibi donanımlar da var. Her üç yonga da mimari açıdan birbirinden farklı özelikler barındırıyor.

çin süper bilgisayar

Zhaoxin KaiSheng KH-40000 Çin yapımı sunucularda kullanılan, x86 mimarisine sahip 32 çekirdekli sunucu işlemcisi Intel ve AMD ile benzerlik gösteriyor. Loongson 3D5000, 32 çekirdekli MIPS türevi bir mimari kullanıyor.

Phytium Feiteng Tengyun S2500, Arm mimarisine dayalı 64 çekirdekli Çin yapımı sunucu olarak karşımıza çıkıyor. Benzer şekilde Çin yapımı GPU’lar için de Moore Threads, Loongson ve Biren gibi seçeneklerde mevcut.

çin süper bilgisayar

Üç Çinli şirket arasında, Moore Threads, KUAE Akıllı Bilgi İşlem Merkezi’nde kullanılmak üzere MTT S4000 adlı yeni bir GPU’yu piyasaya sürdü. Loongson’un LG200’ü S4000’den daha önce piyasaya sürüldü. Ancak iddia edilen GPU’lar kullanılır ise çok yavaş bir süper bilgisayar olacağı anlamına geliyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Worldef

Reklam

FLORYA

Anket

Ofisgo1111
Ofisgo2222

E-Bülten Aboneliği